DRIE PRAKTIJKLESSEN BIJ MONSTERS
UNIVERSITY
LES 1: BEELDENDE
VORMING
Groep 6
Vakgebied: Beeldende
vorming
Lesduur: 75
minuten
Onderwerp: monstermaskers
maken
Beeldend probleem:
Maak een monstermasker. Het masker moet een bepaalde
emotie uitdrukken (vriendelijk dan wel agressief), dit moeten de kinderen laten
zien door gebruik te maken van bepaalde vormen en kleuren.
Technisch
probleem:
De kinderen moeten het masker daadwerkelijk kunnen
dragen, ze moeten er dus doorheen kunnen kijken en het moet om hun oren/hoofd
blijven zitten. Er mag geen plakband gebruikt worden. Er worden minimaal
3 soorten materiaal gebruikt.
Beeldaspecten:
vorm en kleur
Materiaal:
papier, karton, sitzpapier, lint, raffia, lijm, scharen, elastiekjes, touw, wol
en pijpragertjes (chenille).
Lesdoelen:
- de kinderen kunnen een masker maken dat een bepaalde
emotie uitdrukt
- de kinderen leren vorm en kleur te gebruiken om die
emotie te versterken
- de leerlingen werken met verschillende materialen
Introductie (15
min):
Veel van de monsters die we hebben gezien in de film zijn
helemaal niet zo eng. Ze zijn vriendelijk, gedragen zich voor het grootste deel
van de tijd als gewone mensen en hebben vrolijke kleuren. Toch zijn het
monsters. Wanneer noem je iets een monster? Wat zijn de kenmerken van een
monster die hen een monster maken (we maken een woordweb)? Je ziet in de film
dat er voor de vormgeving van de monsters veel gebruik wordt gemaakt van
verschillende kleuren en vormen.
We laten de volgende afbeeldingen zien ter illustratie
van het voorgaande (zie volgende pagina).
Kern (50 min):
Na de introductie leggen we de opdracht uit. De kinderen
maken met de verschillende materialen een monstermasker dat een bepaalde emotie
uitdrukt. Eerst kiezen de kinderen de emotie. Daarna kiezen ze de vorm en kleur
die daarbij passen. Ze moeten het masker ook echt op kunnen zetten en
gebruiken. Dus moeten ze letten op ooggaten op de juiste hoogte en de manier
van bevestiging aan de oren of op het hoofd. Ze moeten gebruik maken van tenminste
drie verschillende materialen die klaarliggen.
Afsluiting (15
min):
De kinderen ruimen op. We bespreken de opdracht
klassikaal na. Enkele leerlingen mogen hun masker laten zien en er iets over
vertellen. De andere leerlingen raden welke emotie ze hebben gekozen. Alle
maskers worden in de klas opgehangen.
LES 2: MUZIEK
Groep 6
Vakgebied:
Muziek
Lesduur: 45
minuten
Onderwerp: het
ervaren en zelf maken van muziek
Materiaal:
muziekfragmenten, diverse instrumenten zoals triangels, houtenstokjes,
trommeltjes, tamboerijn en xylofoontjes.
Lesdoel:
- de kinderen ervaren dat muziek verschillende
associaties kan oproepen
- de kinderen maken gezamenlijk muziek met behulp van
verschillende instrumenten
Introductie (10
min):
Met behulp van fragmenten uit de film laten we de
kinderen ervaren dat muziek het gevoel dat een scene oproept kan beïnvloeden en
versterken. We doen dat door samen naar de fragmenten te kijken en erover te
praten.
De kinderen luisteren nu naar een fragment uit de film Monsters University (waarin de Brahms ouverture is verwerkt):
https://www.youtube.com/watch?list=PLMQxppn8d0e6-3Ns9VDWEM1I-
gJjjHy1N&v=hLmyWocHKa8&feature=player_detailpage
Dan
luisteren de kinderen naar een jazzfragment uit de film Monsters University:
feature=player_detailpage&v=wyLjbMBpGDA
De
kinderen luisteren naar het volgende fragment uit de film Monsters University
van de houseparty: https: https://www.youtube.com/watch?list=PLMQxppn8d0e6-3Ns9VDWEM1I-
gJjjHy1N&v=hLmyWocHKa8&feature=player_detailpage
De kinderen luisteren nu naar een fragment uit de film Monsters University (waarin de Brahms ouverture is verwerkt):
https://www.youtube.com/watch?list=PLMQxppn8d0e6-3Ns9VDWEM1I-
gJjjHy1N&v=hLmyWocHKa8&feature=player_detailpage
feature=player_detailpage&v=wyLjbMBpGDA
//www.youtube.com/watch?v=hSy1agqhI7I
Kern (30 min):
Nog wat fragmenten, maar nu niet uit de film.
Eerst luisteren we
naar Morning uit de Peer Gynt suite
van Edvard Grieg en vragen we de kinderen na het beluisteren wat ze voor zich
zien. Waar denken ze aan, wat roept het op en welke wezens zouden op deze
muziek bewegen? Daarna luisteren we naar In
the hall of the mountain king uit de Peer Gynt suite van Edvard Grieg en we
stellen dezelfde vragen.
http://www.youtube.com/watch?v=dRpzxKsSEZg
Nu introduceren we klassikaal de instrumenten. We laten
ze één voor één horen en stellen dezelfde vragen als hiervoor. Ook laten we het
verschil in effect zien van het zacht en hard gebruiken van de instrumenten.
Tot slot maken we van de klas een heus orkest. We
gebruiken beide muziekfragmenten. Ieder groepje krijgt een ander instrument
waarmee ze met een enkele aanslag meetikken of slaan op de maat van de muziek.
De leerkracht is de dirigent en geeft aan wanneer welk groepje moet inzetten.
Afsluiting (5 min):
we bespreken de les na, evalueren en ruimen op.
LES 3: DRAMA
Groep 6
Vakgebied:
Drama
Lesduur: 60
minuten
Onderwerp: de
leerlingen bewegen en maken geluid als monsters
Materiaal: wit
doek of scherm, lamp, muziek (zoals gebruikt tijdens les 2) en de door de
kinderen gemaakte maskers
Lesdoel:
- de kinderen kunnen geluid maken als een monster
- de kinderen kunnen de houding van een monster aannemen
- de leerlingen kunnen zich voortbewegen als een monster
Introductie (10
min):
We starten met een fragment uit de film (de deleted scene van de dramales op de
Monsters University).
De kinderen leren dat niet ieder monster meteen eng is.
Ook monsters hebben dit moeten leren. We bespreken wat een monster eng maakt. Wij
grijpen daarbij ook terug op de vorige lessen. Hierbij kijken we naar
uiterlijk, houding, grootte, schaduwwerking en geluid. We gaan met name in op
de elementen houding, grootte en geluid.
Kern (45 min):
We beginnen met de emotievergrootcirkel.
De leerlingen staan in een cirkel. Eén van de kinderen wordt aangewezen en mag
zacht het geluid van een monster maken. De leerlingen die ernaast staat maakt
dit geluid iets harder, net als de leerling die daarop volgt. Zo sluit de
cirkel af met een heel hard monstergeluid. We doen dit een aantal keren,
waarbij we niet alleen werken van zacht naar hard, maar ook van hard naar zacht.
In de film oefenen de monsters met het aannemen van een enge
houding. Deze houding wordt in de film vaak als schaduw op de muur getoond om
het effect van de houding te vergroten. De kinderen bedenken zelf een houding.
Vervolgens mogen ze deze houding achter het witte doek laten zien.
We hebben nu maskers gemaakt, monstermuziek bestudeerd en
geoefend in het uitbeelden van een monster. Tot slot voegen we alles samen. De
leerlingen mogen in de ruimte op monstermuziek vrij rondlopen als een monster
met hun masker op.
Afsluiting (5
min): we bespreken de les na, evalueren en ruimen op.
NB: Op scholen waar een weekviering wordt gehouden is er
bovendien de mogelijkheid om bovenstaande te gebruiken als presentatie aan de
andere klassen en eventueel de ouders.
Geen opmerkingen:
Een reactie posten